Voskovanie laku

Je voskovanie laku naozaj nutné ? O prírodných voskoch ani neuvažujte, ak neplánujete auto umývať ručne, náradím a kozmetikou na to určenou. Syntetické vosky, leštenky glazúry, sealanty ako vosky z bezdotykových umyváriek a automatických umývacích liniek zhrniem dokopy pod vosky. Aj keď aj medzi nimi sú obrovské rozdiely v účinnosti, úrovni lesku ako i životnosti.

voskovanie laku auta

Prečo používame voskovanie laku?

Chémia, ktorá aktívne pracuje na povrchu a je schopná zmyť odolné nečistoty, ako zasušený hmyz, brzdný prach asfalt z ciest, aktívne odstraňuje i vosky. Takáto chémia sa používa v automatických linkách i bezdotykových umyvárkach. Áno je to rýchle a nestojí to veľa, dokonca si dovolím tvrdiť, že to doporučujem, ale určite nešetrite a využite programy podľa návodu. Sušiaci vosk a finálny oplach minimalizuje tvorbu škvŕn od chémie a vápenca z vody. V žiadnom prípade však nedosúšajte lak suchou utierkou, lebo všadeprítomný prach v mokrom laku s utierkou pôsobí ako brúsny papier. Šampóny na ručné umývanie a detailovacie prípravky obsahujú lubrikanty a eliminujú tvorbu škrabancov (slniečka alebo swirls), no v prašnom prostredí a na slnku môžu i tie pôsobiť ako brúsny papier.

Voskovanie laku na aute Audi E-tron

Vosky sú funkčné, no podľa mňa určené pre hýčkané víkendovky parkované v garáži. Ako vtáčí trus tak i hmyz obsahujú zložky, ktoré sú schopné poškodiť vosk i lak. Niektoré dokážu zanechať trvalé stopy i na skle.

S jedným a tým istým produktom dosiahne ten istý človek iný výsledok v závislosti na postupe, príprave podkladu, teploty či vzdušnej vlhkosti.

Chodí k nám zopár víkendoviek na pravidelnú údržbu a teším sa, keď po roku a pár tisíc najazdených kilometroch vosk na laku funguje ako v čase jeho aplikácie.

To či vosk vydrží aspoň jedno umytie či dážď je hlavne o príprave. Od kvalitnej prípravy a podmienok žáleží dokonca i to, či na laku nenarobíte viac škody ako mu pomôžete.

Chceli by ste vedieť viac o keramickej ochrane Vášho auta alebo o leštení laku ? Ak áno pozrite si naše služby.

Ak by ste chceli vidieť výsledky našej práce sledujte nás na instagrame, facebooku a youtube.