Keramická ochrana pre auto

Čo je keramická ochrana?

Keramická ochrana, alebo Nanopovlaky, alebo akokoľvek to nazveme je moderná forma ošetrenia laku, ktorá postupne vytláča tradičné formy. Svoju prvú keramiku som aplikoval v roku 2013 a za ten čas sa nanotechnológie posunuli niekam úplne inam. Keramika preto, lebo kúzelnou zložkou týchto aplikácií je Oxid Kremíka (SiO2), no táto zložka sa na jednej strane nachádza v mnohých lakoch a na strane druhej v mnohých keramikách úplne absentuje a napriek tomu fungujú. Vám ako užívateľovi však táto informácia môže byť ukradnutá. Čo od keramiky očakávate vy?

Všetkých hltačov kilometrov trápia dierky od kamienkov. Ak nepripadá do úvahy väčší odstup od vozidiel pred vami, potom je najlepšou formou ochrany pred nimi aplikácia kvalitnej fólie. PPF dnes dosahuje veľmi slušnú čírosť pružnosť i chemickú odolnosť. No aby čírosť vydržala, tiež sa treba starať. Ako vieme Nano prípravkami chrániť lak, tak vieme i fóliu.

keramická ochrana laku auta

Na trhu je množstvo Nanopovlakov, od tých kúpených na internete s návodom (DIY) ako si ho naniesť až po značkové produkty s podporou výrobcu a aplikáciou len vyškolenými ľuďmi.

Hmyz, vtáčí trus, živica, škvrny neznámeho pôvodu, vodný kameň, náletová hrdza, cestné nečistoty… Chemická odolnosť keramík je rôzna, ale ak sama odolá  a neprepustí k laku bežné rozpúšťadlá a detergenty má to zmysel. Ak odolá acetónu, kyslým či zásaditým čistiacim saponátom je to super. Slušnou nápoveďou môže byť rozsah pH, ktorému odolá a aké pH majú prostriedky ktorými umývame. Toto eliminuje drvivú väčšinu možných poškodení. Ale čo ak mechanik v servise pri oprave nechtiac zavlečie brzdovú kvapalinu, chladiacu zmes,  nejaký čistič bŕzd alebo motora na lak?

Tvrdosť keramík je trošku mätúci údaj. 7h,8h, 9h, vôbec nehovorí o výslednej tvrdosti povrchu a už vonkoncom nie o tvrdosti podľa stupnici MOHS. Pamätáte si z rysovania označenie ceruziek? 2B ako mäkká alebo 2H ako tvrdá? S 3H ste skôr roztrhali papier ako nakreslili výraznú čiarku, no a tam niekde existuje niečo ako ceruzkový test. Aká tvrdá musí byť ceruzka aby ste s ňou poškriabali lak vášho auta?

Keramická ochrana laku

Keramická ochrana laku je ako čokoláda na torte, Voči korpusu a plnke je veľmi tvrdá. Keď ju poškriabete stačí ju prehriať a škrabance sa scelia. Ale tým že je tenká celková odolnosť tlaku je podmienená tvrdosťou povrchu pod ňou. Tým, že je hladká eliminuje množstvo poškodení tým, že po jej povrchu možný škodca skĺzne a nepoškodí ju. Aj keramika môže mať rôzny sklz, povrchovú tvrdosť, tepelnú odolnosť či odpudivosť vody.

keramická ochrana laku auta nanopovlak

Keramická ochrana na kolesách či koncovkách výfukov je predovšetkým vecou jednoduchej očisty. Vysoká chemická a tepelná odolnosť, sklz a možnosť aplikovať ju na kovy i lakované povrchy dosiahnutá určením pri vývoji. Na aplikovanom povrchu sa nezadržiava voda ani brzdný prach. Netreba tak žiadnu agresívnu chémiu k ich očiste a neprichádza tak k degradácii materiálov. Pri aplikácii agresívnej chémie na disky kolies dochádza takmer vždy k zasiahnutiu kotúčov, brzdových strmeňov, doštičiek, prvkov náprav i hnacieho aparátu. Všetky zasiahnuté povrchy začínajú okamžite reagovať a degradujú. Kovy korodujú, gumené prvky strácajú pružnosť a tak prichádza k ich rýchlejšiemu opotrebeniu. Na mojom aute som teraz prvý krát menil brzdové kotúče a obloženie, po 6 rokoch a 155.000km. Nápravy sú tuhé, držia zatiaľ dobre, opticky i podvozok vyzerá dobre. Koncovky výfukov mám pôvodné, stále sú ako nové. Nikdy som nič agresívne nepotreboval na umytie auta.  Z času na čas reaplikujem ochranné povlaky a bežné umývanie je veľmi sporadické a rýchle.

Keramická ochrana na sklách, koži a textile

Keramická ochrana na sklách bola primárne vyvinutá ako pasívny, alebo ak chcete tekutý, alebo aktívny stierač. Je to veľmi dávno keď jediným dostupným pasívnym stieračom bolo jablko. Dnes ich trh ponúka stovky druhov s rôznou účinnosťou a výdržou. Od aplikácie za 5 minút až po niekoľko hodín zrejúce nanopovlaky.

Primárnym cieľom teda je odvod vody a nečistôt, ktoré je schopná tá voda na seba naviazať. Rýchlosť, ktorou treba ísť je známkou kvality toho ktorého produktu. Ďalšími super vlastnosťami je to, ako ľahko dokážeme zo skla odstrániť mastné nečistoty, zrazený hmyz a námrazu.

keramická ochrana nanopovlak interieru auta

Keramická ochrana na koži chráni povrch pred UV žiarením, zvyšuje oteruodolnosť zabraňuje prieniku kvapalín do kože a napriek tomu jej necháva možnosť dýchať. Zabezpečí farbostálosť, povrch je veľmi príjemný na dotyk.

Keramická ochrana na textile zabráni vsakovaniu tekutín do vlákna. Je vynikajúca na látkové strechy kabrioletov no zvykneme ju aplikovať na sedadlá, látkové čalúnenia i koberce. Isto ste si niekedy striekali na oblečenie nejakú aplikáciu proti premoknutiu. Tak tie naše dodajú ošetreným materiálom aj dokonalú UV ochranu a majú extrémnu životnosť.

Vieme aplikovať aj displeje, plasty pneumatiky, gumové tesnenia, proste všetky povrchy automobilov, lodí, motoriek i lietadiel.

Chceli by ste vedieť viac o leštení laku auta alebo o voskovaní laku ? Ak áno pozrite si naše služby.

Ak by ste chceli vidieť výsledky našej práce sledujte nás na instagrame, facebooku a youtube.